26 Haziran 2009 Cuma

Michael Jackson (r.i.p. 26.06.2009)


Dünyanın en ünlü insanı olduğunu düşündüğüm bir adam Michael Jackson. Hatta basitleştirirsek en akılda kalıcı yabancı isim çocuklar için. Müziğiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, bir kere bile dinlememiş kişilerin bile nerdeyse yolda görseler tanıyacakları bir kişi Michael Jackson. Az önce ajanslarda geçen habere göre ani kalp durmasıyla hayatını kaybetmiş. Ölümüyle bir devir tam anlamıyla kapandı. Çünkü daha önce hayatını kaybetmiş diğer kült kişilerden farklı olarak Michael Jackson'dan 1 tane vardı ve bir başka türevi yoktu. Bir Elvis Presley ölür, arkasından çok iyi rock'n rollcular gelir, bir Freddie Mercury ölür, zaman içinde yeni vokal yetenekleri çıkar. Ama Michael Jackson bundan sonra sadece çeşitli gösterilerde taklit edilir. Zira kendi açtığı devri kendisi kapattı yine. Müziği bir yana, kilometrelerce uzaktan tanınan tarzıyla bıraktığı etkiden olsa gerek seven sevmeyen herkesi üzmüştür. Gerçi mevcut haliyle magazinden başkasına pek bir hayrı yoktu ama dünyanın en büyük yıldızından -di'li geçmiş zamanla bahsetmek garip olacak.

Benzeri durumlarda "zamansız" veya "erken gitti" denir. Michael Jackson için ise durum biraz farklı. Kendisi 51 yerine 80 yaşında da gitse uyandırdığı hiç çok farklı olmayacaktı muhtemelen. Çünkü burada ölümüne üzüldüğümüz bir müzisyenden ziyade gerçek anlamda bir ikon. Bir şey yapmasa da ayakkabılarının ucunda, burada akşamken orada sabah olan bir yerde dursa da olurdu.


Siyah ayakkabı içine beyaz çorap giymenin hanzoluk olduğunu düşünenlere tokat gibi bir cevaptın sen Michael Jackson.Billie Jean'e saygıyla...


2 yorum:

Murat Aydin dedi ki...

Fotograf seçimin harika olmuş, tam da bu adamı anlatabilecek bir fotograf.

Beercholic dedi ki...

Bütün dünyanın idolüydü, toprağı bol olsun..