22 Haziran 2011 Çarşamba

Selçuk'un ve Cristian'ın yeterliliği

Sezon biter bitmez patlayan transferler ile iyice heyecanlandık. Sonrasında ortalık durulunca imdada basketbol yetişti ve Galatasaray Cafe Crown ile yapılan 6 maçlık mükemmel bir şampiyonluk serisi yaşandı. Sarı-lacivert pencereden bakınca herşey çok güzel gözüküyor. 5te5 ile ilgili birşeyler karalamak gerekirdi ama belki zamanla tek tük yazılarla buna değiniriz. Şu an sadece tebrik etmekle yetinelim.
Gürcan Bilgiç Aykut Kocaman ile röportaj yapmış (burada). Söz transfere gelince pek de taraftarı mutlu edecek görüşler yok. Aykut Hoca, "Selçuk Şahin ve Cristian Baroni çok tartışıldı. Bu takım Selçuk ile Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynadı. Cristian'ın kalitesine de güveniyorum. Orta sahamız yeterli" diyor. Ardından "Bu takım 17'de 16 yaptı. Müthiş bir performans gösterip gücünü belli etti. İlk 11'de sayacağımız her futbolcu, milli takımda oynuyor. 4-5 tane milli takım kaptanına sahibiz. Fenerbahçe oyuncularının kalitesinden hiç kuşkum yok, bunun tartışılmasına da izin vermem" diye ekliyor. 
İkinci yarıdaki 17/16 performansı büyük bir başarı. Futbolcuları, teknik ekibi, yönetimi öve öve bitiremeyebiliriz ama kritik maçların, kritik anlarında şansın hep bizim yanımızda olduğunu görmezlikten gelmek hata olur. Selçuk Şahin takımın en eskilerinden. Zirve performansını, dip performansını, büyük maç performansını, vs her türlü maçını izledik, neler verebileceğini çok iyi biliyoruz. Şüphesiz ki çok iyi bir alternatif ama takımı maalesef daha yukarılara taşıyacak, fark yaratabilecek bir pozisyonu yok. Cristian'ın ise iyi bir alternatif olabileceğini bile tartışabilirim. Hele ki yabancı kontenjanı göz önüne alındığında Selçuk bir adım daha öndedir. 
Emre bu sezonki performansıyla parmak ısırttı. Müthiş bir özveri ile oynuyor ama yeri geliyor onun da kötü performans sergilediği tabi ki oluyor. Muhtemel kart sorunu, yaptığı itirazlar nedeniyle zaman zaman oyundan düşmesi gibi eksileri var. Bu anlarda yanındaki ismin biraz daha hücuma destek vermesi gerekir. Cristian bunu asla kotaramıyor, Selçuk'un ise ne kadar kotardığı ortada. 
Aykut Hoca Lass Diarra'nın 15 milyon euro bonservisi olduğunu, 6 milyon euro da yıllık ücret istediğinden dem vurmuş. Takım içi dengelerin bozulacağından alınmasına karşı. Böyle bir transfere ben de karşı olurum. Zaten Lass dediğimiz adamın hâlâ top class takımlarda piyasası var. Gelmesi mucize olurdu. Aynı şekilde Moussa Sissoko'nun da gelmesi mucize. Bunlara takılmamak lazım. Bize gereken Selçuk'tan bir kademe üstün bir defansif orta saha (tabi mevcut sisteme göre).
Ücret konusuna gelirsek, Emre Belözoğlu bildiğim kadarıyla senede 3,5 milyon euro alıyor. Takımdaki diğer üstün meziyetli futbolcular da üç aşağı beş yukarı bu miktarları alıyor. Avrupa'da bu parayı kabul edecek ve Selçuk'tan daha meziyetli defansif orta sahalar mevcut. Röportajın başında Aykut Kocaman'ın verdiği Anelka örneği gibi taraftar da yıldız değil, etinden, sütünden sonuna kadar haz alacağı bir isim istiyor. Şu ana kadar transfer edilen yerli futbolcuların hepsi kadroya derinliği açısından çok önemli isimler. Lakin orta sahada fark yaratabilecek kalitede bir ismin alınması ziyadesiyle yararlı olur. 

1 yorum:

f ı R a t dedi ki...

Ben geçen yıldan beri iddaa ediyom. fenerin orta sahası kesinlikle Emre-mehmet Topuz olmalı. Transfer yapılacaksa Sağ kanada (Topuzun yerine) yapılmalı.